A coworking irodák nemcsak a szabadúszók és digitális nomádok munkavégzéséhez biztosítanak ideális helyszínt, de céges csapatok is egyre gyakrabban fordulnak meg a közösségi irodákban. Hogy miért éri meg egy cégnek saját iroda helyett – vagy akár mellett – coworkingben dolgozni? Ennek jártunk utána!
A coworking irodák kezdete és várható jövője
Az első coworking iroda 2006-ban San Franciscoban nyitotta meg a kapuit, a hazai úttörőre csak néhány évig, 2009-ig kellett várni. Az azóta eltelt 15 évben a közösségi irodák világszerte gombamód elszaporodtak. A világvárosokban százával találni coworkingeket, de a hazai nagyvárosokban is egyre jellemzőbbek. Emellett világszerte terjed az úgynevezett “rural coworking” trendje is: aprócska településeken (pl. a Parókia Coworking Káptalantótiban) és a világtól távoli helyeken is működnek közösségi irodák.
A pandémia következtében kialakult szemléletváltás szintén hozzájárul a coworkingek népszerűségéhez, ugyanis az atipikus formában, – távmunkában, home office-ban vagy digitális nomádként – dolgozó munkavállalók számára is ideális helyet biztosít a hatékony és élvezetes munkavégzéshez. A közösségi irodák ugyanis lehetővé teszik a különböző szakmákat képviselő vállalkozók, csapatok és vállalkozások számára, hogy jól felszerelt, inspiráló környezetben dolgozzanak együtt. Az elmélyült munkához, a jó hangulathoz, és a kapcsolatépítéshez pedig minden adott.
A Gitnux statisztikái szerint a Coworking irodák száma 2020 óta 158%-kal nőtt, és az elkövetkező évekre is dinamikus növekedést jósolnak. A becslések alapján
2024 év végéig további 116%-os növekedés várható. Világszerte körülbelül 20.000 coworking iroda működik, Magyarországon pedig mintegy 30-40 üzemel.
Miért éri meg cégként coworkingben dolgozni?
A coworking terek számos előnyös lehetőséget biztosítanak a cégek számára akár a költségekről, akár a munkavégzés hatékonyságáról beszélünk.
-
1. Költséghatékony irodahasználat
A hagyományos irodabérleti díjakhoz képest a közösségi irodák használatával jelentős megtakarítás érhető el, ráadásul minimális adminisztrációs és ügyintézési háttérrel.
A bérleti szerződés rugalmas: általában napi, heti vagy havi csomagok választhatók, a ténylegesen bent töltött időhöz igazítva.
Nincs kaució, sem extra karbantartási vagy üzemeltetési költségek, mint például közüzemi számlák, internet, takarítás, vagy recepciós szolgáltatások. A napi vagy havi bérleti díj ezt mind tartalmazza.
A kezdő vállalkozások megspórolhatják azokat a kezdeti költségeket, amelyek egy hagyományos iroda kialakításához lennének szükségesek, mint például az irodatervezés és -berendezés költségei. Mégis egy jól felszerelt, kellemes, modern és inspiráló környezetben dolgozhatnak.
A coworking-ek rugalmasan tudják kezelni a csapatlétszám növekedését vagy csökkentését, anélkül, hogy új irodát kellene keresni vagy a meglévő szerződést módosítani. Ez szintén időt, energiát és költséget takarít meg cég számára.
A coworking-ek többségében jól felszerelt tárgyaló bérlésére is lehetőség van, ami a külsős partnerekkel való egyeztetéshez, és a csapattagok közötti megbeszélésekhez is megfelelő helyet biztosít.
-
2. Növekvő céges kapcsolati háló
A coworking terek egyik kiemelkedő előnye, hogy remek kapcsolatépítési lehetőségeket rejtenek magukban: lehetőséget biztosítanak a cégek számára, hogy különböző iparágakat és szakmákat képviselő szabadúszókkal és munkavállalókkal találkozzanak. Ehhez ki sem kell tenniük a lábukat az irodából, egy gyümölcsöző partneri együttműködés nyélbe üthető a közösségi iroda falain belül is.
A coworking közösségek gyakran szerveznek kifejezetten olyan eseményeket, workshopokat és meetupokat, amelyek nemcsak a tudás megosztását, hanem az együttműködések és partnerségek kialakítását is elősegítik.
-
3. Inspiratív környezet
A coworking terek összehozzák a különböző szakmai hátterű és tapasztalatú szakembereket, ezáltal lehetővé teszik a gondolatok és ötletek szabad áramlását. Ez új nézőpontokat és megközelítéseket vihet egy csapat életébe, így elősegítheti a felmerülő problémák kreatív megoldását, és új, innovatív ötletekkel is szolgálhat. Ami az egyik iparágban bevett gyakorlat, újdonság lehet egy másik területen. Nem véletlen, hogy a startupok is szép számban használják a közösségi irodákat.
Az már csak hab a tortán, hogy magukat az irodai tereket is olyan módon rendezik be, hogy minél inspirálóbb hatással legyen az irodát használókra.
-
4. Motiváltabb munkavállalók
A coworking irodák használata jelentősen növelheti a munkavállalók elégedettségét több kulcsfontosságú tényező révén, amelyek pozitívan befolyásolják a munkavállalók jóllétét, elkötelezettségét és teljesítményét.
A coworking terek kellő rugalmasságot biztosítanak a munkavállalóknak abban, hogy saját maguk határozzák meg, hogy hol és mikor dolgozzanak. Ez a rugalmasság lehetővé teszi számukra, hogy jobban összehangolják a munkájukat és a magánéletüket, így csökken a kiégés kockázatának veszélye.
A közösségi térben új kapcsolatokat alakíthatnak ki, és támogató közösség részeseivé válhatnak, ami szintén hozzájárul az általános elégedettségük növeléséhez.
A coworking irodák modern, jól felszerelt és inspirálóan berendezett helyek, amelyek elősegítik a kreativitást és az innovációt. Egy ilyen munkakörnyezet pozitívan hat a munkavállalók hangulatára és produktivitására.
-
5. Home office mellett is összetartó kollégák
Bár a távmunka és a home office növeli a rugalmasságot és sok esetben a produktivitást is, az összetartás és a csapatszellem megőrzése szempontjából kihívásokat is tartogathat. A rendszeres online meetingek persze hozzájárulhatnak a jó hangulathoz, de időnként érdemes összehívni egy-egy személyes találkozót, hogy tovább mélyüljön a kollégák közötti bizalom.
Havi 1-2 nap közös irodahasználat miatt viszont teljesen felesleges egy irodát fenntartani. Egy közösségi iroda tárgyalójának alkalmi, óradíjas használata jó áthidaló megoldást jelenthet arra, hogy a csapat rendszeresen közös irodai napokat tartson. Ha a kollégák különböző városokban élnek, akár abban is megegyezhetnek, hogy a találkozók minden alkalommal más-más helyszínre kerüljenek. Így lehet még inkább csapatépítő feelingje az összejöveteleknek!
A coworking nem csupán egy munkahely, hanem egy olyan ökoszisztéma, amely elősegíti a vállalkozások növekedését, innovációját, és az értékes szakmai együttműködések létrejöttét.
Válogass a hazai közösségi irodák között és próbáld ki te is a csapatoddal!