Érezted már azt egy otthon végigdolgozott hét után, mintha csak elfolyt volna, mintha meg sem történt volna az a hét? Ha főként számítógépen dolgozol és 100%-ban otthonról, akkor könnyen előfordulhat, hogy ezt érzed: a napok, hetek, hónapok úgy elröppennek, mint a tevékenységében megzavart poloska az ablaküvegről. Hiába volt sűrű, szakmailag izgalmas az adott hét, mégis olyan nyomott, használt levegő lengi körül.
Van az, amikor úgy kellemesen elfárad az ember a jól végzett munka után. Na ez nem az az érzés. A magyarázata egyszerű: az ingerszegény környezetben felborul az energiaegyensúly, az emberi kapcsolódások hiányában csökken a bejövő energia és nincs elég ellensúlya a energiát zabáló tevékenységeknek (pl. nemszeretem feladatok, idegesítő kollégák, stressz).
Hogy mégis hány embert érinthet ez a probléma? A távmunka ma már sokkal általánosabb és gyakoribb, mint gondolnád. A pandémia előtt az alkalmazottak kb. 5%-a dolgozott otthonról az EU-ban, ez a szám azóta tovább növekedett. A szabadúszó egyéni vállalkozók (más néven freelancerek) számára pedig egyértelmű a home office.
Sajnos még nem áll rendelkezésre megbízható statisztika arról, hogy a pandémia utáni években pontosan hányan dolgoznak Magyarországon 100% home office-ban (beleértve a vállalkozókat is). De ha csinálsz egy gyors felmérést az ismeretségi körödben a 25 – 55 év közötti, szellemi munkát végző, aktívan dolgozók körében, szerintem 10-ből 1 ember biztosan dolgozik valamennyit otthonról, de előfordulhat, hogy minden napját otthon tölti. Talán olyan is akad köztük, aki már megfutotta a maga köreit a távmunkával kapcsolatban és pont azért váltott munkahelyet, mert nem akart egész nap otthon lenni!
Aki már több éve otthonról nyomja, annak bizony nem kell magyarázni azt az üresség érzést, amit kb. 3-5 év után a home office nyújt. Ekkorra vége a mézesheteknek, elmúlik az újdonság varázsa, és ha nem teszünk ellene, az otthon töltött munkanapok negatívan befolyásolhatják az életminőséget: csökken a kreativitás, a motiváció, elfogy a lendület. Félreértés ne essék, a home office jó dolog, de mint mindent, ezt is jobb csak mértékkel fogyasztani.
Elnézést a hosszú felvezetőért, de talán így lehet a legjobban megérteni, hogy mégis mi fán terem a coworking, avagy közösségi iroda és mi igazolja a létjogosultságát. Mert a megoldás a home office magányára nem feltétlenül az, hogy olyan céghez megyünk dolgozni, ahol van iroda (és az is relatív kevés embernek lehet megoldás, hogy nem dolgozik annyit és munkaidőben elmászkál ide-oda). Na erre való a coworking, amit a következőkben kicsit jobban körbejárunk: mi az a coworking, hogyan működik és milyen előnyökkel jár az, ha valaki közösségi irodában dolgozik!
Mi az a coworking, azaz közösségi iroda?
Egyértelműen a Covid robbantotta be az otthoni munkavégzés műfaját, de előtte is bőven voltak már olyanok, akik nem jártak be minden nap egy munkahelyre. Ennek ékes bizonyítéka, hogy az első fővárosi közösségi iroda, a Loffice Budapest idén ünnepli a 15. születésnapját! A világ első coworking irodája, a C-Base egyébként 1995-ben nyitott Berlinben. Ha szeretnél alaposabban utánajárni, akkor a közösségi irodák egyetemes történetéről itt olvashatsz bővebben.
Na de mi is ez pontosan? A coworking irodák olyan munkára kialakított helyek, amelyet egy bizonyos díj ellenében bárki szabadon használhat a saját irodájaként. Az itt dolgozók bár egyazon fizikai térben dolgoznak, mégsem kollégák, függetlenül dolgoznak egymástól.
Kinek jó ez? Otthonról dolgozó szabadúszóknak, vállalkozóknak, távmunkában dolgozó alkalmazottaknak és helyfüggetlen digitális nomádoknak, akik folyton úton vannak és szükségük van egy helyre, ahol hatékonyan, nyugalomban elvégezhetik a feladataikat.
Bármelyikünk is legyél, a coworking irodák nyitottan fogadják azokat, akik inspiráló munkakörnyezetre vágynak. Elég csak a laptopodat magaddal vinni, kiválasztani egy tetszetős asztalt, és máris munkához láthatsz, amint kapcsolódtál a szélsebes Wifihez (ami egyébként alapkövetelmény minden coworking irodában).
A coworkingekben szinte kivétel nélkül van kávégép vagy kávézó sarok, továbbá sok helyen megtalálható teljesen felszerelt konyha is. A konyha vagy kávézó sarok a közösségi irodák lelke, itt van lehetőséged másokkal is beszélgetni, kapcsolatokat építeni. A legtöbb helyen közösségi eseményeken is részt vehetsz: például networking eseményen, üzleti reggelin, közösségi ebéden, vagy szakmai meetupon, workshopon.
A coworking irodákat azok választják, akiknek nincs saját irodájuk, vagy nem szeretnének egyedül dolgozni otthon, esetleg az otthoni környezetük nem ideális a hatékony munkavégzéshez (pl. zajos környezet, hangos gyerekek). A coworking irodák gyakorlatilag a kávézók alternatívái, de kevesebb a zavaró tényező és nincs szükség rendszeres étel / ital rendelésre (viszonylag kevés kávézó szereti, ha órákat ott ül valaki és alig rendel).
A coworkingben napidíjért cserébe (ami irodánként változó, de nagyságrendileg 5000 Ft körül van), egész napra biztosított a zavartalan és minőségi irodai környezet. A legtöbb helyen a napidíj tartalmazza a korlátlan kávé és tea fogyasztást is.
Világszerte körülbelül 20.000 coworking működik, Magyarországon pedig mintegy 30-40. Főként Budapesten, de vidéken is találunk érdekes és inspiráló coworking tereket. A legjobbakat természetesen a Coworking Hungary oldalán találod!
Hogyan működnek a közösségi irodák?
Sokan összekeverik a közösségi irodákat az ingyenes vagy nagyon kedvezményes áron használható közösségi terekkel. Míg az utóbbit jellemzően egy önkormányzat, non-profit szervezet, alapítvány működtet közösségi események helyszíneként, addig a közösségi iroda vagy coworking mögött általában egy profitorientált szervezet áll és a fő funkciója a színvonalas irodai környezet biztosítása.
Figyelem, az iroda a funkciója, de a lényege, a coworking veleje valójában a KÖZÖSSÉG. Első alkalommal nagy valószínűséggel azért fogsz betérni egy coworkingbe, mert kíváncsi vagy, tetszettek a képek, a bútorok. De azért fogsz maradni, akár éveken át, mert jó a közösség, kedves, szimpatikus, élő emberek vesznek körül. Kutatások bizonyítják, hogy az élő, emberi mosoly, pláne a nevetés, egy kisebbfajta csoda. Akár adod, akár kapod, félelmetes mennyiségű pozitív energiát szabadít fel. Ezt márpedig semmilyen technológiai vívmány sem képes pótolni, a mesterséges intelligencia sem. Egy virtuális ember sosem lesz elég valódi (el sem hiszem, hogy ezt leírtam).
Na de lássuk, egészen pontosan hogyan is működnek ezek az irodák:
Egy meghatározott napidíjért (vagy bérlet esetében havidíjért) cserébe saját irodaként használhatod a coworking tereit. Többnyire egy asztalt, más néven munkaállomást kapsz a pénzedért, melyet a szabad asztalok közül te választhatsz ki. Emellett a coworking tereit és többi szolgáltatását is génybe veheted. Például egyre több irodában alakítanak ki csendes fülkét (Silent box), azaz olyan telefonfülkét, ahova online megbeszélések alkalmával elvonulhatsz, hogy ne zavard a többieket és ők se zavarjanak téged egy privát beszélgetés közben.
A közösségi irodák többnyire jól megközelíthető, központi helyen vannak, ízlésesen berendezett terekkel, tárgyalókkal és közös konyhával rendelkeznek. Minden iroda más, minden irodának egyedi hangulata, berendezése és közössége van. Van, ahol nagy figyelmet fordítanak az ergonómiára, a kényelemre. Van, ahol a konyha felszereltsége átlagon felüli. Vannak podcast szobával rendelkező coworkingek és sok helyen bérelhető rendezvénytér is található, vagy székhelyszolgáltatás is igénybe vehető.
Miért éri meg közösségi irodában dolgozni?
Bár ez erősen szubjektív vélemény, de árnyalja a képet, hogy a Coworking Hungary alapítójaként és számos közösségi irodát és ott dolgozót ismerve sem változott: közösségi irodában egyértelműen a KÖZÖSSÉG miatt éri meg dolgozni. Rengeteg kedves ismerőst, barátot szereztem ezeken a helyeken, szakmai kapcsolatokat építettem, más vállalkozóktól tanulhattam, ügyfelet szereztem. Minden egyes ember hozzáadott az életemhez egy kis jóízű, fűszeres morzsát, amitől én személy szerint jobban érzem magam, tartalmasabbnak érzem a mindennapokat. Na de összefoglalva:
- Inspiráló, profi munkakörnyezet: a közösségi irodákat szinte kivétel nélkül jó ízléssel, de legalábbis jó szándékkal megáldott emberek rendezik be. Persze mindenkinek más tetszik, de a coworkingek többnyire kellemes irodai környezetet nyújtanak, kényelmes asztalokkal, székekkel, nyomtatóval, teakonyhával. A bútorozást, takarítást, az alap irodai szolgáltatásokat és az épület üzemeltetést (recepció, nyomtatás, fűtés, takarítás, stb.) a helyi erők megoldják, erre neked nem lesz gondod. Csak bemész a profi irodába dolgozni, majd ha végeztél, hazamész pihenni. Nem folyik össze a két dolog, a munka és az otthonod. Ha jön hozzád valaki, nem kell előtte elpakolni, a közösségi irodában bármikor fogadhatsz vendéget.
- Szociális kapcsolatok: a közösségi irodákban való munka lehetőséget teremt a kapcsolódásra másokkal. Ne úgy képzeld el, hogy itt a 0. perctől megy a csacsogás, megállás nélkül. De ha már több alkalommal is dolgoztál egy irodában, biztosan lesznek olyanok, akikkel váltasz pár szót. Ha mással nem, akkor a Community Managerrel (igen, ilyen is van, az ő dolga a közösség menedzselése) vagy a tulajdonossal, aki valószínűleg pont azért csinált közösségi irodát, hogy más emberekkel beszélgessen, ezáltal javítva az életminőségét.
- Szakmai kapcsolatépítés és fejlődés: az együtt dolgozás (érted, co-working) lehetőséget teremt a tudás- és tapasztalatcserére. A közösségi irodák gyakran rendeznek workshopokat, tréningeket és eseményeket, amelyek segíthetnek a szakmai fejlődésben is. Freelancereknek igazi aranybánya a coworking, ahol üzleti partnereket és új ügyfeleket is szerezhetnek. De az is gyakran előfordul, hogy épp nagy erőkkel törpölsz egy probléma megoldásán, közben kimész egy kávéért, ahol összefutsz valakivel, neki elmondod a problémát és ad egy jó tippet, hogy szerinte hogy kéne megoldani. Megtörtént eset. Nem is egyszer fordult már elő velem ilyen.
Egyszóval, ezek az irodák nem pusztán munkahelyek, hanem élénk közösségek, ahol a kreatív szellem és az együttműködés éled újjá a 21. században. Legyél akár szabadúszó, vállalkozó vagy home office-ban dolgozó alkalmazott, a közösségi irodák rendszert, inspirációt és együttműködési lehetőségeket kínálnak, segítve ezzel kialakítani az egészséges egyensúlyt a munka és magánélet között.
Nyiss ablakot a friss levegőnek és próbáld ki Te is a coworkinget! A Coworking Hungary oldalán számos budapesti és vidéki iroda közül választhatsz.