Kezdjük az első és legfontosabb kérdéssel: miért akar egy város, vagy éppen egy apró falucska digitális nomádokat magához vonzani? A válaszhoz ismernünk kell magát a fogalmat, és ami mögötte van.
Kik azok a digitális nomádok?
Alapvetően azokat nevezzük így, akik életvitelszerűen utaznak (egy-egy állomáson hosszabb-rövidebb időszakokat eltöltve), és mialatt a világot járják, távmunkában végzik el a rájuk bízott feladatokat. Valóban egyfajta nomád életstílus ez, ami persze legtöbbször nem egy élethosszig tartó vándorlást jelent, hanem egy több éves kalandot, sok-sok utazással és élménnyel. Azt pedig nem kell sokat magyarázni, hogy mitől digitális: a digitális nomádok nemcsak vándorolnak, hanem dolgoznak is közben.
Ehhez alapvetően 2 dologra van szükségük: megbízható, stabil internetre, és egy laptopra. De azért az is sokat dob a dolgon, ha inspiráló környezetben, ideális körülmények között dolgozhatnak, hasonló gondolkodású emberek körében. Ezt az igényt szolgálják ki a jól felszerelt, modern kialakítású coworking irodák.
Így segítik a helyi gazdasági fellendülést a digitális nomádok
A digitális nomádok ideális célpontot jelentenek a legtöbb jó adottságú, turisztikai potenciállal is rendelkező desztináció számára: képzett, nyelveket beszélő emberek, akik akár több hónapot is eltöltenek egy helyen. Ott szállást fizetnek, éttermekbe járnak, esznek-isznak, programokra fizetnek be, támogatják a helyi kereskedőket. Nyitottak a helyi kultúra, a helyi szolgáltatások, a kézműves és gasztronómiai termékek iránt.
A digitális nomádok keresik a hasonló gondolkodású emberek társaságát, képzettek, és szívesen megosztják a tudásukat, sokszor önkéntes munkát is vállalnak (például helyi iskolákban).
Na ezért szeretné egyre több város magához vonzani őket. Ehhez pedig nem kell más, mint egy jó coworking, ahol stabil az internet, hangulatosak a terek, kényelmesek a székek, jó a kávé és kedvesek az emberek.
Lássuk, kik számítanak jó példának ebben a műfajban:
Az úttörő Ponta Do Sol, Madeira startup és digitális nomád központja
A Madeira-szigeteken található Ponta Do Sol volt az első olyan hely, ahol egy konkrét települést digitális nomád központként jelöltek ki. Gonzalo Hall, a projekt vezetője, a helyi önkormányzattal együttműködve alakított ki olyan környezetet, amely tökéletes a digitális nomádok számára. Azóta több város követte Madeira példáját, sőt a NomadX további településeket formál át a meglévő minták alapján.
Busan, Dél-Korea: ingyenes coworking a digitális nomádoknak
Folytassuk a sort a Dél-Koreai Busannal, amelynek példája jól mutatja, hogy egy város hogyan próbálja meg fiatalítani a lakosságát. Az első kézből származó információkat Pintye Timi, helyfüggetlen vállalkozó, digitális nomád és Muay Thai harcos osztotta meg velünk, aki rendszeresen dolgozik közösségi irodákban, világszerte.
Busan elöregedő népessége miatt sok fiatal Szöulba költözik, ezért a városvezetés több ingyenes coworking teret is létrehozott, hogy vonzóvá tegye Busant a digitális nomádok számára.
Szinte hihetetlen, de létrehoztak egy teljesen új, a legmodernebb technológiával felszerelt coworking irodát, a Busan Workation Centert, amit a távmunkában dolgozók teljesen ingyen használhatnak. A cél az, hogy a fiatalok és a digitális nomádok a város aktív részesei legyenek, hozzájárulva a helyi gazdaság és közösségi élet fellendítéséhez.
A regisztráció meglehetősen bonyolult, de a helyi digitális nomád szervezet, a Digital Nomads Korea szívesen segít ebben.
Az aprócska olasz település nagy dobása: dolgozz és élj Pontremoliban!
Nagyjából 7000 lakosa van ennek a kedves toszkán településnek, Pontremolinak. Elsősorban az olasz távmunkásokat szólítják meg, akik nagyvárosokban élnek, de szeretnének nyugodtabb környezetben, tartalmasabb életet élni. Így amellett, hogy coworking irodát hoztak létre számunkra, arra biztatják az ide érkezőket, hogy éljenek úgy, mint a pontremoliak! Lassítsanak le, töltsenek sok időt a szabadban, tartasanak hosszú ebéd és kávészünetet, fedezzék fel a környék látnivalóit. Egy weboldalt is létrehoztak a kezdeményezés számára: Start working Pontremoli néven, ahol bővebb információ érhető el a lehetőségekről.
Capo Verde: dolgozz te is paradicsomi körülmények között!
Afrika is hamar felismerte a távmunkások és digitális nomádok jótékony hatását. A Zöld-foki Köztársaság szigete, Cabo Verde ugyan vonzó turisztikai desztináció, de a gyönyörű természeti környezet számára ritkán előnyös a tömegturizmus. Így Capo Verde vezetése szintén ráébredt arra, hogy érdemes más típusú utazókat is megszólítani. És mi más lehetne vonzóbb ajánlat egy digitális nomád számára, mint a coworking helyek rendkívüli környezetben: a zöld összes létező árnyalata, tengerparti környezet, egzotikus helyszínek, gazdag kultúra.
A coworking irodákhoz és a digitális nomád életmódhoz egy olyan életérzés társul, amelynek része a közösség, az inspiráció, és a kíváncsiság. A fenti példák jól mutatják, hogy a megfelelő infrastruktúrával hogyan lehet bevonzani az utazók és munkaerő ezen speciális rétegét, amely gazdasági és kulturális értéket is teremt. Így válhatnak ezekben a városokban a coworking terek az együttműködésre, közösségekre és tudásmegosztásra épülő jövő mozgatórugóivá.