Van, aki még sosem hallott róla, de szerencsére egyre többen vannak azok, akik nemcsak ismerik a fogalmat, hanem értik és ki is használják a coworking irodák előnyeit! Egyéni vállalkozóknak, freelancereknek, de home office-ban dolgozó alkalmazottaknak vétek kihagyni a közösségi irodák nyújtotta lehetőségeket. Rugalmas kisebb csapatoknak, cégeknek pedig legyen elég a száraz matek: coworking irodába tenni a csapat székhelyét lényegesen olcsóbb lehet, mint saját irodát bérelni és fenntartani.
Mennyibe kerül közösségi irodában dolgozni? Milyen előnyei vannak? A cikkben részletesen bemutatjuk, hogy miért érheti meg neked, a csapatodnak, cégednek, ha coworkingben dolgoztok.
Irodabérlés vs. közösségi iroda árak
A hagyományos irodabérlés általában hosszú távú elköteleződést jelent, és az ezzel járó költségek, mint a bérleti díj, a rezsi, a karbantartás, valamint a bútorok és felszerelések beszerzése, jelentős terhet róhatnak a vállalkozásokra. Ezzel szemben a közösségi irodák árai a felhasználók a tényleges igényeihez igazodnak. A felhasználók választhatnak néhány órára szóló, napi, heti vagy havi bérleti konstrukciók közül. De van, ahol félnapi, vagy 15 napos bérlet is vásárolható.
Így valóban csak a tényleges használat idejére kell kifizetni az irodabérlést. Ez a konstrukció különösen előnyös a kisvállalkozások, szabadúszók és startupok számára, akik gyakran változó költségvetéssel dolgoznak, és nem szeretnének hosszú távra elköteleződni.
A közösségi irodák árai gyakran olyan extrákat is magukba foglalnak, mint a kávé- és teafogyasztás, vagy a biciklitároló és zuhanyzó használata, de havi bérletek esetén nem ritka a korlátlan 24/7 beléptetés, az ingyenes tárgyalóhasználat, vagy a csomagok átvételének lehetősége sem.
Az irodabérlés és a közösségi irodák árai között jelentős különbségek lehetnek. Akiknek a legfontosabb az olcsó iroda bérlés, azoknak valószínűleg a coworking felé húz a szívük. 2024-ben a közösségi iroda árak napi díja attól függően, hogy pontosan melyik városról beszélünk nagyjából 3000 és 7000 Ft között mozognak. Sok helyen elérhető óradíjas, napi és havi bérlet is, – általában a hosszabb időtartamra szóló bérletek kedvezőbb egységárúak. És van, ahol egyedi kedvezményeket is kínálnak.
Ezzel szemben a hagyományos irodabérlés jelentős induló költségekkel jár. Az ilyen típusú bérlés általában hosszú távú szerződésekhez kötött, ami komoly elköteleződést igényel a bérlő részéről. Emellett a bérlőknek saját maguknak kell gondoskodniuk a helyiség berendezéséről, a technológiai infrastruktúra kiépítéséről, és a mindennapi működéssel járó járulékos költségekről, mint például a rezsi, a takarítás vagy a karbantartás. Ezek a költségek sok esetben nem láthatóak előre, és jelentősen megterhelhetik a vállalkozás költségvetését, különösen a kezdeti időszakban.
Közösségi iroda = rugalmasság és kreatív munkakörnyezet
A közösségi irodák nemcsak az árakat és a bérleti konstrukciókat tekintve rugalmasak, de a munkakörnyezet is dinamikusabb és inspirálóbb lehet, mint egy hagyományos iroda esetében. A coworking irodákban a különböző szakmák képviselői, szabadúszók és vállalkozók találkozhatnak, ami kiváló lehetőséget teremt a kapcsolati hálód bővítésére és a tudásmegosztásra. A coworking iroda inspiráló közegében könnyebben jönnek létre spontán együttműködések. A közösségi irodákban gyakran szerveznek közösségi eseményeket, workshopokat is, amelyek ösztönzik az innovációt és az ötletcserét.
Ezzel szemben a hagyományos irodák általában zárt, privát tereket kínálnak, ami ideális lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknek szüksége van a teljes fókuszra, vagy kifejezetten érzékeny információkkal dolgoznak. Ugyanakkor ez a fajta izoláció hátrány is lehet, hiszen nincs igazán helye az informális beszélgetéseknek.
Gondolj előre a növekedésre!
A hagyományos irodabérlés során legalább 1 éves távlatban előre kell gondolkodnod. A céget bérleti szerződés köti, így nehezebb lekövetni az üzleti körülmények változását (például a létszám növekedését vagy csökkenését).
A közösségi irodákban bérelhettek külön irodát, vagy lefoglalhattok különböző munkaállomásokat. Emellett számos további előnyt is jelenthet a csapatodnak a coworking: például jobb hatékonyság, networking lehetőségek, inspiráció.
Ha valami miatt mégis változnak az igényeitek, a helyszínváltás is rövid időn belül és egyszerűen kivitelezhető.
Munkakörnyezet, munkahelyi infrastruktúra
A hagyományos irodabérlés során előfordulhat, hogy az infrastruktúra kiépítése és karbantartása is rád hárul. Nagy valószínűséggel neked kell elintézned a gyors internetkapcsolatot, az irodai gépek beszerzését és karbantartását, a tárgyaló és kivetítő elérhetőségét.
A közösségi irodák szolgáltatása magába foglalja az alapvető infrasturktúra biztosítását – a nagysebességű internet, a nyomtatási lehetőség, a tárgyalók és egyéb irodai eszközök mindenhol alapfelszereltségnek számítanak.
Melyiket érdemes választanod?
Az, hogy a hagyományos irodabérlés vagy a közösségi iroda a megfelelő választás számodra, nagymértékben függ a vállalkozásod méretétől, a tevékenységi körtől és a munkavégzési szokásaidtól. A közösségi irodák különösen előnyösek lehetnek a szabadúszók, startupok és kisebb vállalkozások számára, amelyek rugalmasságot és költséghatékonyságot keresnek. A hagyományos irodabérlés inkább azoknak a vállalkozásoknak való, amelyek stabil, hosszú távú helyet keresnek, és készek befektetni az infrastruktúrába és a privát tér nyújtotta előnyökbe.
Mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei, és a legjobb választás az adott vállalkozás specifikus igényeitől függ. Akár közösségi irodát, akár hagyományos irodát választunk, fontos, hogy alaposan mérlegeljük a lehetőségeket, és olyan döntést hozzunk, amely a legjobban támogatja a vállalkozás növekedését és hatékonyságát.