A közösségi irodák (coworking space) ötlete az 1990-es évek végén kezdett formálódni. A Föld több pontján egyszerre indult el ez a trend, ami mára az egész bolygót meghódította. Nézzük, hogyan is indult el ez a globális mozgalom, milyen mérföldkövek vezettek el a coworking irodák elterjedéséhez.
1995 – Az első coworking tér
Az első közösségi munkatérként használt helyek egyike volt a 1995-ben Berlinben megnyílt C-base. A hely „Hackerspace” néven vált ismertté, mivel hackerek hoztak létre azzal a céllal, hogy a megosszák a teret és a tudást, és együtt dolgozzanak a kódolási projekteken. Ezt követően egyre több hackerspace (más néven hacklab, hackspace vagy makerspace) alakult, ahol hasonló érdeklődésű emberek, mint például a számítógépek, technológia, tudomány, digitális művészet vagy elektronikus művészet iránt érdeklődők találkoztak, szemináriumokat és közösségi eseményeket szerveztek.
C-Base fejlesztői találkozó (forrás: Wikipédia)
1999 – létrejött a “coworking”, mint kifejezés
Bernard DeKoven megalkotta a „coworking” kifejezést, amely az egyenlő felek közötti együttműködést jelentette. Kezdetben a „coworking” nem feltétlenül dedikált munkaterületekre vonatkozott, hanem magára az együttműködésre és a közösségi hálózatokra helyezte a hangsúlyt.
Még ugyanebben az évben megnyílt két New York-i közösségi tér, ahol a felhasználók munkaállomásokat bérelhettek. A 116 West Houston (a későbbi Nutopia) falak és fülkék nélküli munkaklubként működött. A 42 West 24 is sikeresen működött, összesen 50 coworker használta.
2002 – Megnyílt a Schraubenfabrik vállalkozói központ
2002-ben két osztrák vállalkozó egy régi gyárépületben létrehozta a Schraubenfabrik nevű vállalkozói központot. A tér különböző szakemberek, például PR-tanácsadók, startupok és szabadúszók közösségi központjává vált. Később a Konnex Communities égisze alatt két újabb, a Hutfabrik (Hat Factory, 2004) és a Rochuspark (2007) nevű helyekkel bővült a kezdeményezés, amik hamar népszerűek lettek a helyi freelancerek körében.
2005 – Megnyílt az első hivatalos coworking space
A legtöbben 2005-től tartják számon a coworking térhódítását, ekkor nyitotta meg kapuit az első hivatalos közösségi iroda San Franciscóban. A „Hat Factory” nevű hely Brad Neuberg nevéhez köthető, aki egy olyan környezetet akart létrehozni, ami az otthoni munka kényelmét és a hagyományos irodák közösségi aspektusait ötvözi. A hely technológiai és kreatív szakemberek számára nyújtott közös munkakörnyezetet.
2007 – A „coworking” meghonosodása
2007-ben a „coworking” kifejezés először jelent meg a Google keresési találatok között, és egyre keresettebb kifejezéssé vált. Ugyanebben az évben a coworking kifejezés az angol Wikipédia szócikkek közé is bekerült.
A közösségi irodák iránti növekvő igénynek köszönhetően 2008 végére nagyságrendileg 160 coworking tér működött világszerte. A növekedés gyors ütemben folytatódott, és egyre több országban nyíltak közösségi irodák.
2009 – Megnyílt a Betahaus, az Európai coworking egyik zászlóshajója
2009-ben megnyílt a Betahaus Németországban, amely akkoriban Európa legnagyobb coworking tere volt, – és azóta is működik. Németország vezető szerepet töltött be a coworking európai fejlesztésében.
Betahaus, Berlin
2010 – Coworking nap és coworking konferencia
2010-ben ünnepelték az első #CoworkingDay-t (bár 5 évvel korábban már volt rá egy kísérlet), ebben az évben rendezték az első európai coworking konferenciát is, aminek Brüsszel adott otthont.
2010-ben alakult meg a WeWork Adam Neuman és Miguel McKelvey által.
A WeWork nem hagyományos értelemben vett coworking, de közvetve kapcsolódik a közösségi irodákhoz, hiszen egy olyan alternatív iroda bérleti szolgáltatás, ami lehetőséget biztosít a vállalkozások és szabadúszók részére, hogy munkateret béreljenek rövid vagy hosszú távra. Amiatt is érdemes említést tenni a WeWork-ről, mivel rövid idő alatt rendkívül dinamikusan növekedett, így 2017-re a világ egyik legértékesebb technológiai vállalatává vált. 2019-ben a sikertelen tőzsdei kibocsátás és Adam Neumann botrányos távozása után a vállalat értéke drasztikusan csökkent, 2023-ban csődöt is jelentett, ám a mai napig világszerte számos helyen működik.
Közösségi irodák Magyarországon
Magyarországon az első közösségi irodák a 2010-es évek környékén kezdtek megjelenni. A Loffice és a Kaptár voltak az első fecskék, melyeket számos további iroda követett Budapesten. Méretben, stílusban és elhelyezkedésben is egyre színesebb a hazai coworking paletta, néhány éve vidéken is egyre több helyen érhető közösségi irodai szolgáltatás.
Loffice Coworking iroda (2015-ös kép a Loffice Facebook oldaláról)
Kaptár Coworking iroda
Ma már aprócska falvakban és megyeszékhelyeken is találunk coworkinget, ahol a szabadúszók és vállalkozók mellett a home office-ban dolgozó alkalmazottak is megjelentek. Egy idő után ingerszegény tud lenni az otthoni iroda, ezért üdítő változatosságot jelent egy-egy napra kimozdulni a megszokott környezetből.
2012 – A coworkerek száma átlépte a 100.000 főt
2012-re világszerte már több mint 100 000 coworker használta a közösségi irodákat, a helyek száma pedig elérte a 3000-et.
2015 – A digitális nomádok is felfedezik a coworkinget
2015-ben a New York Times egy új trendről írt: amelyben a coworking és az utazás szervesen összekapcsolódott. A “Co-Working on Vacation: A Desk in Paradise” című cikkben megfogalmazzák, hogy a „workation” trend elsősorban a digitális nomádok körében vált népszerűvé, akik a világ bármely pontjáról dolgozhattak, és utazás közben is előszeretettel használták a közösségi irodákat.
A digitális nomádok többségének elég egy laptop, hogy dolgozni tudjanak
2016-tól egyre több nagyvállalat is (köztük olyan nagy nevek, mint a Microsoft vagy az IBM) elkezdte az alkalmazottaikat coworking terekbe költöztetni, felismerve annak rugalmasságát, és előnyeit.
2021 – COVID kihívások és további növekedés
A coworking iparág a COVID-19 kihívásai ellenére rugalmas növekedést mutatott, sőt a pandémia után egyre erősödő tendenciát mutat. A munkaerőpiac egyre inkább a rugalmasabb, decentralizált munkakörnyezetek felé mozdult el. 2022-re körülbelül 19 400-ra becsülték a világszerte elérhető coworking irodák számát, a lenti statisztika alapján pedig közel 5 millió felhasználó él majd a coworking nyújtotta előnyökkel 2024 év végéig.
Kép: a coworking irodák felhasználói száma így növekedett az évek alatt (forrás: Zippia.com).
Forrás: Deskmag.com, Zippia.com